Vážený kliente,

Vaše zvíře dnes prodělalo výkon v celkové anestézii (narkóze). Při těchto zákrocích je pacient obvykle kanylován (zavedení permanentní žilní kanyly) a event. Intubován (je zavedena tracheální tuba, tedy jakási „dýchací trubička“ do průdušnice). Druh anestezie volíme podle tzv. rizikovosti pacienta, podle které je i monitorován a ošetřen inúzíí.

Po operaci Vám pacienta (až na výjimky) vydáváme probuzeného i plně orientovaného, schopného chůze a ošetřeného veškerými nezbytnými preparáty (vč. tlumících bolest).

Nitrožilní kanylu ponecháváme zavedenou v končetině z důvodů předcházení možných postnarkotických komplikací.

Zde je tedy několik informací, jak se máte o pacienta v nejbližší době starat, na co se zaměřit, příp. na co si dát doma u Vašeho zvířete pozor:

  1. Vždy mají přednost informace, které Vám poskytujeme při předávání pacienta do domácího ošetřování – prosím řiďte se jimi!

  2. Doma pacienta umístěte v klidném přiměřeně teplém prostředí, až na výjimky může mít přístup k pitné vodě (po troškách). Krmení většinou v den operace nedoporučujeme (vyjma koček a mladých jedinců).

  3. Máte-li doma více zvířat, bývá lepší je od našeho pacienta alespoň na čas oddělit. Totéž platí pro malé děti – nenechávejte je s pacientem po operačním výkonu samotné!

  4. Pacient by měl přiměřeně reagovat na majitele a okolí, vědomí by nemělo být zastřené.

  5. Pacient by neměl dýchat zrychleně a povrchně – rozhodně ne delší dobu; rovněž by neměl při dýchání vyplazovat jazyk, jeho dásně a viditelné sliznice by měly mít normální růžovou barvu (nikoli třeba porcelánově bledou či tmavě fialovou!).

  6. Pacient by se měl být sám schopen postavit (a event. ujít kratší vzdálenost).

  7. Neměli byste pozorovat OPAKOVANÉ zvracení. Ojeďinělé „ublinknutí si“ může být normální – opakované ovšem ne. Také se může objevit lehčí průjem, ten by však neměl být s krví.

  8. Pacient by také neměl nadměrně vokalizovat (štěkat, výt či kňučet), také by nemělo docházet ke křečím.

  9. Z operační rány může vytéci po kakách trocha krve, ovšem její větší množství nebo stálý výtok už není normální. (Jiná situace je ale např. u zadrénovaných ran, tam je naopak výtok masově krvavého ranného sekretu žádoucí.)

  10. Teplota měřená v konečníku by neměla přesahovat 40°C; většinou se po operacích pohybuje okolo 39,5°C. Také teploty pod 37°C jsou neobvyklé.

 

 

Pokud tedy u Vašeho zvířete pozorujete nějaký výše uvedený příznak (či jejich kombinaci) a bude podle Vás nadměrný, raději nám zavolejte na tel. 553 62 37 36 či 602 533 718.